Paşinyan: "Bu mükafat sülhə səs verən xalqlarımıza məxsusdur"
04.02.2026 18:08
“Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı” hər bir erməni və azərbaycanlı üçün eyni dərəcədə vacibdir”.
TodayPress TV xəbər verir ki, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan bunu “Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı”nın təqdimolunma mərasimində çıxışı zamanı deyib.
O bildirib ki, vizyon və müdriklik olduqda inanılmaz proseslər baş verir və sülh məhz bu anlayışın nəticəsidir:
“Vizyon və müdriklik olduqda inanılmaz şeylər baş verir. Düşünürəm ki, sülh sazişi Ermənistan və Azərbaycan münaqişənin indi dayandırılmasının vacibliyini başa düşdükləri üçün baş verdi. Əks təqdirdə, bu heç vaxt dayandırılmayacaq və hər iki ölkəyə, xalqlara getdikcə daha çox əzablar gətirəcəkdi. "Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı" rəsmi olaraq Ermənistan və Azərbaycan liderlərinə təqdim edilsə də, bu, əslində xalqlarımıza məxsus bir nailiyyətdir”.
O vurğulayıb ki, liderlər cəsarətli addımlar atsalar da, tarixi anı mümkün edən xalqların iradəsidir:
“Ermənistan və Azərbaycan liderləri cəsarətli addımlar atıblar, lakin tarixi anı mümkün edən xalqlarımızın yeni gələcəyi qəbul etmək istəyidir. Buna görə də bu mükafat sülhə səs verməyə cəsarət edən hər bir erməni və azərbaycanlı üçün eyni dərəcədə vacibdir”.
O, sonda hər iki xalqa müraciət edərək gələcəyə fokuslanmağın vacibliyini qeyd edib:
“Keçmişin dəyişməz olduğunu anladıqları üçün hər iki xalqımıza təşəkkür etmək istərdim. Buna görə də nəyi dəyişə bilməyəcəyimizə yox, millətlərimiz üçün dinc və firavan bir gələcək yaratmağa diqqət yetirməliyik”.